Hostelworld.com

Group Booking Terms and Conditions

Because you are making a Group Booking, there are additional Terms and Conditions that apply. Please read them and click 'I Accept' below to continue with your booking

General Group Booking Terms

By making a group reservation through Hostelworld.com you agree to the following terms and conditions as set by Hostelworld.com and as set by the hostel in question.

 • In order to make a group reservation on Hostelworld.com it is necessary to pay a deposit. The balance is due directly to the hostel according to their payment conditions.
 • The booking deposit is non-refundable.
 • Please note that any cancellations must be notified directly to the hostel at least 24 hours in advance of your scheduled arrival date, unless otherwise stated in the hostel's conditions.
 • Hostelworld.com are not responsible for changes or amendments to your reservation once it has been processed. All correspondence with regard to changes to your booking need to be dealt with directly with the hostel.
 • Cancellations for reservations must be made directly with the hostel and must conform with the individual hostels cancellation policy (see below)
 • It is your responsibility to pay the balance of your accommodation cost to the hostel in accordance with their payment conditions (see below). Failure to do so may result in your reservation being cancelled by the hostel.
 • Individual hostels may have special booking conditions relating to group stays, please read the hostel booking conditions carefully before making your reservation.

Hostel Specific Terms & Conditions

The remainder of the amount due will be charged to your credit card ???? Should numbers or room selection change, the per person deposit times the number of people who actually travelled will be deducted from the total accommodation charge levvied by the hostel.

The following group types are not accepted by this hostel: Holiday with Friends, Junior / Primary School, High / Secondary School, College / University, Business Trip, Stag/Hen/Bachelor Party, Sports Group, Cultural Group If you have misrepresented the type of group you are booking for, your booking may be cancelled by the hostel."

Any cancellations resulting from agreement to these terms and conditions under false pretences will result in loss of deposit.

Prosím zaškrtněte políčko, pokud jste si přečetli a rozumíte našim smluvním podmínkám.
Abychom vám mohli potvrdit rezervaci, musíte přijmout naše smluvní podmínky.
Zarezervujte více než 4 dní předem a získejte možnost storna zdarma.

Žádné hodnocení

1819 recenzí

Pouze vlastnosti s recenzí v posledních 12 měsících obdrží hodnocení.

Číst všechny recenze

Hostelworld říká

Přeloženo: Google Papa Germano se nachází v blízkosti nádraží Termini, odkud \ 'můžete jít skoro kamkoliv v centru pěšky \ ", podle jednoho uživatele Hostelworld. Naši hosté říkají, neuvěřitelně příjemný personál \ ", jsou velmi bezstarostný a jsou ochotni vám pomoci s pokyny ", a že to velmi čistý, moderní, tichý hostel je jako \ "v hotelu, který je levnější než ubytovnách ". Líbí se nám, že \ 's žádné palandy na kolejích, aby se cítili spíše jako rodinné pokoje.

Popis hostelu

Papa's place welcomes all types of travellers in search of affordable accommodation.

Conveniently located on a quiet street in the heart of Rome, we are just five blocks from Termini central station and within walking distance from most attractions. We offer relaxing accommodation away from noisy all-night parties. Ideal for resting after a tiring day of sightseeing and Roman nightlife.

We provide single, double, triple and quad rooms as well as small dormitories (max four people). We also have double and triple rooms with private bathrooms. All rooms come with satellite TV, direct dial telephone and a hairdryer. There's also 30 minutes free Internet for our guests each day!

Reception is open from 8.00 am until 20.00 pm and our young friendly staff speak English, French, Spanish, Portuguese and Greek. We're happy to help you arrange city bus tours, city walking tours, tours of Italy and reservations for museums, theatres and Wednesday audiences with the Pope. There's no curfew or lock-out during the day

Discover Roma from our charming hostel, recommended by tons of travel guides including Let's Go, Frommers, Lonely Planet and Le Guide du Routard!

The management reserves the right to distribute the dormitory beds depending on availability and to make any bed or rooms change it might be necessary, this means that it's not given that you will stay in the same room for the length of your stay.

Please note that we have an age limit of 45 years for the dormitory rooms. Zobrazit domovní řád

Zjistit dostupnost

Zařízení

Zdarma
 • Včetně ložního prádla
 • Zdarma mapy měst
 • Zdarma přístup k internetu
 • Zdarma WiFi
Obecné
 • Air Conditioning
 • Kabelová televize
 • Snídaně není zahrnuta
 • Společenská místnost
 • Světlo na čtení
 • Teplé sprchy
Služby
 • 24 hodinová ostraha
 • Faxové služby
 • Poštovní služby
 • Prohlídka/Přepážka
 • Přístup k internetu
 • Ručníky k pronájmu


Papa Germano říká

Přeloženo: Google Myslím si, že to, co lidé opravdu si toho vážím o nás, je, že to je místo, kde si můžete skutečně vyspat; to není stranou hostel. Uvítáme jakýkoli typ hosta, který má rád večírky venku a pak mít zabezpečený, pěkné, čisté a tiché místo, kde můžete odpočinout po párty. Věřte nám - nemusíte ztrácet čas v ubytovně, když máte město jako Řím, aby prozkoumala!
Je toho tolik, v blízkosti, stejně jako Naiadi fontány a degli Angeli Kostel Santa Maria, design by Michelangelo. Zvláště doporučujeme návštěvu Capuchin katakomby, Scary krypty s ozdob z 4000 koster.
Myslím, že jsme ideální pro zájemce o umění, historii, pomalé jídla a vína a toho, kdo je na rozpočet, ale přesto rád přišli pohodlí. Jsme vhodný pro všechny věkové, ale my uložit do 45 let věkového omezení pouze na koleji pokoje. Gino, Majitel

×