Hostelworld.com

Group Booking Terms and Conditions

Because you are making a Group Booking, there are additional Terms and Conditions that apply. Please read them and click 'I Accept' below to continue with your booking

General Group Booking Terms

By making a group reservation through Hostelworld.com you agree to the following terms and conditions as set by Hostelworld.com and as set by the hostel in question.

 • In order to make a group reservation on Hostelworld.com it is necessary to pay a deposit. The balance is due directly to the hostel according to their payment conditions.
 • The booking deposit is non-refundable.
 • Please note that any cancellations must be notified directly to the hostel at least 24 hours in advance of your scheduled arrival date, unless otherwise stated in the hostel's conditions.
 • Hostelworld.com are not responsible for changes or amendments to your reservation once it has been processed. All correspondence with regard to changes to your booking need to be dealt with directly with the hostel.
 • Cancellations for reservations must be made directly with the hostel and must conform with the individual hostels cancellation policy (see below)
 • It is your responsibility to pay the balance of your accommodation cost to the hostel in accordance with their payment conditions (see below). Failure to do so may result in your reservation being cancelled by the hostel.
 • Individual hostels may have special booking conditions relating to group stays, please read the hostel booking conditions carefully before making your reservation.

Hostel Specific Terms & Conditions

The remainder of the amount due will be charged to your credit card ???? Should numbers or room selection change, the per person deposit times the number of people who actually travelled will be deducted from the total accommodation charge levvied by the hostel.

The following group types are not accepted by this hostel: Holiday with Friends, Junior / Primary School, High / Secondary School, College / University, Business Trip, Stag/Hen/Bachelor Party, Sports Group, Cultural Group If you have misrepresented the type of group you are booking for, your booking may be cancelled by the hostel."

Any cancellations resulting from agreement to these terms and conditions under false pretences will result in loss of deposit.

Prosím zaškrtněte políčko, pokud jste si přečetli a rozumíte našim smluvním podmínkám.
Abychom vám mohli potvrdit rezervaci, musíte přijmout naše smluvní podmínky.
1/26
Zarezervujte více než 2 dní předem a získejte možnost storna zdarma.
9.3

Nádherný

84 recenzí
 • Ideální umístění
 • Vynikající personál
 • Fantastické čistota
Číst všechny recenze

Popis hostelu

10-Z Bunker se nachází v centru Brna, přímo pod hradem Špilberk a jeho historie sahá do komunistické éry. Nabízí zážitkové ubytování s programem dle vlastní volby. Ve všech prostorách je dostupná Wi-Fi zdarma.

Hosté se mohou těšit na prohlídku expozice o historii bunkru a zúčastnit se prohlídky města zdarma.

Snídaně je zahrnuta v ceně ubytování a podává se denně (8:00 - 10:00) v retro baru pod vedením šéfkuchaře Marcela Ihnačáka. Hosté mohou využívat společenskou místnost a společnou kuchyň.

Prohlídka města je zaměřená na místa spojená s totalitními režimy 20. století v Brně. V bunkru se pořádají různé koncerty a přednášky.

Všechny pokoje jsou zařízené v dobovém stylu, poskytujeme ručníky, ložní prádlo a sdílenou koupelnu.

Check-in 14:00 - 22:00.
Check-out 8:00 - 11:00.

10-Z Bunker zásady a podmínky:
- Platba při příjezdu v hotovosti (EUR, CZK).
- Storno podmínky: 24 hodin před příjezdem.
- Snídaně je zahrnuta v ceně.
- Žádná večerka.
- Rodiny a děti jsou vítány. Family & child friendly.
- Záloha za klíč - 200 CZK/10 EUR.
- Nekuřácké.

Upozornění:
- Vzhledem ke specifickým podmínkám tohoto ubytování se nedoporučuje pobyt hostům s klaustrofobií a osobám s respiračními problémy nebo alergiemi.
- Stálá teplota v bunkru je 14 stupňů. Všechny pokoje mají přitápění.
- Mimo otevírací hodiny recepce se v prostorách ubytování pohybuje noční strážný. Zobrazit domovní řád

Zjistit dostupnost

Zařízení

Zdarma
 • snídaně v ceně‎
Služby
 • 24 hodinová ostraha
Jídlo a pití
 • Bar
 • Cafe


×